Jak ładnie powiesić zdjęcia na ścianie?

Jak powiesić zdjęcia na ścianie?

Zdjęcia to jedne z najlepszych dekoracji do domu. Wprowadzają do niego życie, są oryginalne, a do tego mogą przywodzić na myśl miłe wspomnienia. Dlatego też warto na ich wyeksponowanie poświęcić nieco uwagi i wysiłku. Jak ładnie powiesić zdjęcia na ścianie, by jednocześnie współgrały one z całością aranżacji? Co zrobić, jeśli nie chcemy lub nie możemy wbijać gwoździ w ścianę, a mamy zdjęcia do powieszenia? Na te, a także na inne pytania dotyczące wieszania zdjęć na ścianach znajdziecie tu odpowiedzi.

Gdzie powiesić (lub postawić) zdjęcia?

W salonie najczęściej wieszamy zdjęcia nad sofą lub też nad komodą. Dobrym miejscem na zdjęcia jest ściana przy schodach (na której zresztą najczęściej wiesza się zdjęcia rodziny, zwłaszcza przodków). W sypialni lubimy stawiać zdjęcia w ramach na stolikach nocnych lub komodach, ale doskonały efekt uzyskamy, wieszając duże zdjęcie nad łóżkiem lub też wieszając nad nim specjalną, wąską półeczkę. Można na niej ustawiać zdjęcia w dowolnych konfiguracjach. Wieszając i stawiając zdjęcia, warto pamiętać, że najlepsza wysokość do ich wyeksponowania, to około 1,5 metra od podłogi, ponieważ na tej wysokości najlepiej skupiamy wzrok.

 

Jak ładnie powiesić zdjęcia na ścianie, czyli kilka słów o passe-partout

Passe-partout to papierowa, najczęściej biała, ramka okalająca zdjęcie. Warto ją zastosować, kiedy chcemy wyeksponować zwłaszcza małe zdjęcia. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które skupia uwagę patrzącej osoby na odpowiednim punkcie. Dodajmy tu jeszcze, że duże zdjęcia wymagają mniejszego passe-partout, natomiast małe – większego.

Jakie ramki wybrać do zdjęć?

Kolor ramek do zdjęć dopasowujemy do kolorów dominujących w pomieszczeniu, bądź też do koloru mebli. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie takiego samego koloru ramek do wszystkich zdjęć. Najczęściej wybierane (uniwersalne i „bezpieczne”) ramki mają kolory drewna, a także beżu, brązu, bieli lub czerni.

Kompozycje zdjęć

Jak ładnie powiesić zdjęcia na ścianie? Najlepiej stworzyć z nich kompozycję.

Jak tego dokonać?

 1. Najpierw układamy zdjęcia na podłodze, na szarym papierze. Niech ma takie same wymiary, jak powierzchnia, na której zawiśnie nasza kompozycja.
 2. Układamy zdjęcia w taki sposób, by stworzyć harmonijną galerię.
 3. Robimy zdjęcie naszej kompozycji.
 4. Odrysowujemy na papierze kontury ramek.
 5. Zaznaczamy punkty, w których potrzebne będzie wbicie gwoździ.
 6. Mocujemy arkusz na ścianie i wiercimy otwory.
 7. Zdejmujemy papier i wieszamy ramki według projektu, któremu zrobiliśmy zdjęcie.

W jaki sposób powiesić zdjęcia na ścianie?

Mamy tu wiele możliwości, jednak najbardziej uniwersalnym sposobem jest zawieszenie ramek w linii prostej. Taka kompozycja będzie idealna do wnętrz o wystroju klasycznym, minimalistycznym czy nowoczesnym. Ramki zawieszone pionowo optycznie podwyższą pomieszczenie, a poziomo – poszerzą. Dobrym pomysłem jest też stworzenie kompozycji ze zdjęć, w której osią symetrii będzie na przykład jedna z fotografii.

Jak ładnie powiesić zdjęcia na ścianie bez wiercenia dziur?

Nie trzeba rezygnować z wieszania zdjęć na ścianie, jeśli nie możemy wiercić dziur w ścianach. Obecnie mamy do wyboru wiele fantastycznych, oryginalnych i skutecznych sposobów na ich przymocowanie, które tego nie wymagają:

 • Rzepy, masy i taśmy mocujące,
 • Mocowanie do ścian klamerek, którymi w kolejnym kroku przypinamy fotografie,
 • Przywieszenie linek, do których następnie (również przy pomocy klamerek) przypinamy zdjęcia,
 • Ściana pomalowana farbą magnetyczną.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *