Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię w bloku?

Mała kuchnia nie musi oznaczać „klitki”. Dostępne obecnie meble, rozwiązania techniczne i materiały wykończeniowe pozwalają na zaaranżowanie pomieszczenia, w którym będzie można wygodnie gotować, a nawet – przy odrobinie większej powierzchni – spożywać razem posiłki.

Jak tego dokonać? Oto kilka sprawdzonych pomysłów!

Trójkąt roboczy w małej kuchni w bloku

Mogłoby się wydawać, że dopiero posiadanie ogromnej, przestrzennej kuchni, może sprawić, że gotowanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Tymczasem specjaliści zajmujący się aranżacją wnętrz przekonują, że (zbyt) duża kuchnia wcale nie idzie w parze z funkcjonalnością. Co więcej, chcąc wygodnie urządzić przestrzeń kuchni, warto zastosować metodę tak zwanego trójkąta roboczego.

Na czym polega?

Wyobraźmy sobie trójkąt, którego jeden wierzchołek stanowi strefa przechowywania (lodówka, szafki z zapasami), drugi wierzchołek to strefa gotowania (piekarnik, kuchenka), a trzeci – strefa mycia (zlewozmywak, zmywarka). Zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, odległość dzieląca poszczególne wierzchołki nie powinna być większa niż dwa kroki. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego chodzenia pomiędzy wszystkimi strefami.

Jak zaaranżować małą kuchnię w bloku?
Jak zaaranżować małą kuchnię w bloku?

Jakie wybrać meble do małej kuchni w bloku?

Styl mebli, jakie wybierzemy, będzie oczywiście w dużej mierze zależał od naszych upodobań, jednak jeśli chcemy, by kuchnia wydawała się większa, a przy tym nowoczesna, warto zdecydować się na meble minimalistyczne: z gładkimi, prostymi frontami, najlepiej bez uchwytów. Nie dajmy się też zwieźć niektórym trendom zachęcającym do pozostawiania otwartych półek i „robienia przestrzeni”. W małej kuchni prawdopodobnie będzie to przestrzeń, w której będą się gromadzić przypadkowe przedmioty i akcesoria, co jak wiadomo, nie dodaje estetyki i znacznie pomniejsza optycznie pomieszczenie. W małej kuchni w bloku postarajmy się o jak największą ilość zamkniętych szafek i szuflad. Dobrze sprawdzi się więc tu z pewnością zestaw meblowy wykonany na zamówienie, w zabudowie.

Jakie triki aranżacyjne pozwolą nam optycznie powiększyć małą kuchnię w bloku?

O jednym triku mówiliśmy już przy okazji mebli. Gładkie, minimalistyczne fronty bez uchwytów pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczenia. Efekt ten spotęgujemy, jeśli wybierzemy meble o frontach z połyskiem, które będą odbijać światło.

Jakie jeszcze sposoby na optyczne powiększenie kuchni możemy polecić?

  1. Urządzenie kuchni w jednym kolorze (total look). To świetny zabieg, w którym wskazane jest zastosowanie różnego rodzaju materiałów wykończeniowych, co nada głębi pomieszczeniu. Na przykład fronty szafek niech będą gładkie i błyszczące, a płytki na ścianach – matowe lub z drobną fakturą.
  2. Zamontowanie prostego w formie oświetlenia, na przykład punktów świetlnych na suficie, a także listw LED w miejscach takich jak wnęka pomiędzy blatem a górnymi szafkami.
  3. Jeśli w kuchni jest mało miejsca, ale zależy nam na tym, by jeść w niej posiłki, warto wybrać stół składany, mocowany do ściany oraz składane krzesła, które w razie potrzeby można złożyć i schować w szafie lub powiesić na uchwycie na ścianie.

Jakie kolory wybrać do małej kuchni w bloku?

Jasne kolory bez wątpienia pozwalają na optyczne powiększenie małej kuchni. Najmodniejsze, a jednocześnie najlepsze w tym wypadku, będą wszelkie odcienie bieli (od chłodnej do ciepłej, kremowej), jasne odcienie szarości i beżu. Co więcej, każdy z tych kolorów można łączyć, tworząc bardzo udane aranżacje. Na przykład w białej kuchni pięknie będą się prezentować szare, betonowe kafle na podłodze. Kremowe meble kuchenne doskonale będą współgrać z beżowymi płytkami na ścianach, a blat w kolorze beżowym pięknie podkreśli śnieżną biel frontów. Do każdego z wymienionych kolorów będą też pasowały elementy aranżacji wykonane z drewna, na przykład podłoga, blaty czy półki.

Mała kuchnia w bloku połączona z salonem

Najlepszym sposobem na powiększenie małej kuchni w bloku jest połączenie jej z przylegającym pokojem, jednak to rozwiązanie „pozbawia nas” dodatkowego pomieszczenia i nie każdy chce się na nie zdecydować. Ma ono jednak wiele zalet. Takie połączone pomieszczenia wyglądają bardzo nowocześnie. Zyskujemy dużo przestrzeni, którą można na przykład wykorzystać na wstawienie jadalnianego stołu. Nikt też, kto pracuje w kuchni, nie musi się czuć w niej zamknięty – mamy widok zarówno na część jadalnianą, jak i salonową.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *