Środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin są to preparaty chemiczne, które służą do zwalczania chorób i szkodników roślinnych. Wiele osób decyduje się na ich zakup, aby jeszcze lepiej dbać o swoje roślinki, zwłaszcza gdy czyha na nich wiele chwastów i innych niebezpiecznych czynników. Czasem pojawiają się mimo właściwej pielęgnacji i dobrych warunków. W przypadku zaawansowanej fazy choroby czy też występowania dużej iloci szkodników warto przyjrzeć się problemowi dokładniej. Stosowanie domowych receptur nie zawsze może okazać się skuteczne.

Zatem jakie środki ochrony roślin wybrać, aby były najlepsze? Gdzie w ogóle można je zakupić i jak je stosować? Jeśli nie wiecie na co się zdecydować, serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego poniższego poradnika. Pomożemy Wam dobrać odpowiednie produkty i przekażemy kilka istotnych faktów.

Kiedy warto stosować środki ochrony roślin?

Wiele roślin choruje pomimo domowej pielęgnacji i tak się zdarza. To wcale nie musi być błąd po naszej stronie. Kiedy problem nie jest zbyt nasilony możemy spróbować domowych sposobów. Jednak nie czekajmy, w przypadku już poważnego problemu, jakim jest poważna choroba, zachwaszczenie czy degradacja przez szkodniki. Zawsze mówi się też, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oznacza to wiele działań profilaktycznych, które mają uchronić rośliny przed problemami. Oprócz stworzenia optymalnych warunków do porostu, zaleca się często stosowanie środków ochronnych.

Środki ochrony roślin
Środki ochrony roślin / Ranking, opinie, cena

Jakie środki ochrony roślin wybrać i kupić?

Jest wiele różnych roślin, ale też są różne problemy, dlatego wybór środków ochrony roślin wcale może nie być tak oczywisty, jak nam się wydaje. Powinniśmy zwrócić uwagę, z czym się borykamy i czego oczekujemy. Warto więc dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj środków wybrać, aby był odpowiedni.

Rodzaj środków ochrony roślin

Jak nie trudno się domyślić, mamy różne rodzaje zagrożeń. Warto więc wybrać odpowiednie środki ochrony roślin, właśnie patrząc na zagrożenie, które na nie czyhają. Wybierzmy preparaty ze względu:

  1. na chwasty,
  2. na szkodniki,
  3. na choroby.

Zobacz też: Pralko-suszarka 45 cm

Środki ochrony roślin ze względu na chwasty

Pierwszym rodzajem środków ochrony roślin są te ze względu na chwasty. Chwasty są bardzo dużymi szkodnikami, gdyż zabierają potrzebne roślinie do rozwoju składniki mineralne. Zaleca się stosowanie środków układowych podczas słonecznych, a nie deszczowych dni. Wtedy wchłanianie przez korzenie i liście jest lepsze. Rezultaty zobaczymy po koło tygodniu od zastosowania oprysku.

Środki kontaktowe są jednak znacznie bardziej skuteczne, gdyż niszczą fragmenty rośliny, z którymi bezpośrednio się zetkną. Efekty widać już po kilku pierwszych godzinach. Roślina umiera po kilku dniach.

Oba przypadki mają jednak kilka wad. Przede wszystkim są nieskuteczne w przypadku chwastów, które mają rozbudowany system korzeniowy. W tym przypadku tylko hamujemy rozwój, a nie niszczymy szkodnika. Należy też uważać, gdyż potrafią zniszczyć nie tylko niepożądane roślinki. Ale za to oba rodzaje zwalczają zarówno chwasty jedno-, jak i dwulistne.

Środki ochrony roślin ze względu na szkodniki

Środki ochrony roślin, które zwalczają szkodniki mogą występować w formie gazowej. Wtedy działają one poprzez drogi oddechowe rośliny. Są także kontaktowe które są wchłaniane za pomocą pokrywy ciała. Ostatnie to preparaty żołądkowe, które dostają się do organizmu szkodnika wraz z tkanką roślinną. Wszystkie te rodzaje różnią się tylko sposobem działania. A także zawartością i składem substancji czynnych. Możemy je stosować wymiennie, aby chwasty nie uodporniły się na dany rodzaj. Opryski wykonuje się wieczorem, aby nie doprowadzić do śmierci zapylaczy które urzędują w dzień.

Jakie środki ochrony roślin
Jakie środki ochrony roślin stosować? Sprawdź ceny, opinie i rankng

Środki ochrony roślin ze względu na choroby

Środki ochrony roślin są również stosowane w przypadku chorób. Stosuje się je do zapobiegania i zwalczania różnych chorób czy to pochodzenia wirusowego, grzybowego a także bakteryjnego. Niestety choroby występują we wszystkich ogrodach, jak to wygląda u ludzi. Nie da się ich całkowicie uniknąć. Ale jeśli chodzi o przyczyny mogą być one różne. Czy to niewłaściwe warunki hodowli, osłabienie roślin ze względu na złe warunki atmosferyczne, ale też żerowania szkodników.

Jak korzystać ze środków ochrony roślin?

Aby zapewnić swoim rośliną jak najlepszą opiekę i ochronę, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii podczas oprysków. Przede wszystkim trzeba przygotować odpowiednią mieszankę, zgodnie z zaleceniami producenta. Znaczenie mają kolejność dodawania preparatów, ich ilość czy nawet temperatura. Pamiętajmy, że środki ochrony roślin dodajemy w odpowiednich ilościach do wody. Precyzja i dokładność sprawiają, że nasz oprysk będzie znacznie bardziej skuteczny. A to oznacza, że nasze roślinki będą znacznie lepiej chronione bez względu na rodzaj zagrożenia.

Polecamy: Drzwi przesuwne z zamkiem

O czym należy pamiętać stosując środki ochrony roślin?

Stosowanie długoterminowe środków ochrony roślin oznacza, że szkodniki będą się na nie uodparniać. Dlatego zalecamy stosowanie strategii antyodpornościowej. Co to oznacza? Taka strategia opiera się na przemiennej aplikacji różnych preparatów. Nie zapomnijmy też o temperaturze, w jakiej dany środek musimy być podawany. Temperatura oznacza skuteczne działanie, dlatego jest to bardzo ważny element. Przed użyciem koniecznie musimy przeczytać etykietę i wskazówki, które dołączył producent.

Najlepsze środki ochrony roślin

Najlepsze środki ochrony roślin to takie, które są dobrze dopasowane do aktualnych potrzeb. Musimy dokładnie sprawdzić czy chodzi o chwasty czy szkodniki itd. Wtedy dobierzmy zestaw preparatów ochronnych. Najlepiej wybrać takie, ze znanego źródła, jak sklep a nie bazar. Ale też możemy przeczytać opinie innych użytkowników.

Gdzie kupić środki ochrony roślin?

Dobre środki ochrony roślin kupimy w sklepach stacjonarnych z akcesoriami do roślin jak markety ogrodnicze. Nie skuśmy się na zakup na bazarach. Są one podrabiane równie często, co leki, czy odzież, dlatego lepiej wybrać sprawdzone źródło. Jeśli użyjemy środek, który jest nieznany możemy jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Duży wybór znajdziemy też w sklepach internetowych z akcesoriami do ogrodów. Do znanych producentów należą: GumiSil, Turgor, Target, Best, Sokół Max i inni.

Najlepsze środki ochrony roślin
Najlepsze środki ochrony roślin

Cena środków ochrony roślin

Cena środków ochrony roślin może się znacząco różnić. Trudno jest jednoznacznie określić przedział cenowy. Wszystko zależy od marki, ale też przeznaczenia preparatów czy ich pojemności. Za 5 g możemy zapłacić około 30 zł. 50 g czy 5 litrów to przedział między 140 zł – 170 zł. 10 litrowe baniaki kosztują nawet 500 zł – 600 zł.

Sprawdź: Najlepszy laptop do domu

Środki ochrony roślin – opinie

Czy Wy też stosujecie środki ochrony roślin? A może dopiero chcecie zacząć stosować? Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Widzicie zalety używania takich środków ochrony roślin czy boicie się tego? Czym kierujecie się podczas zakupu? Dajcie znać w komentarzu! Czekamy na Wasze opinie!

Środki ochrony roślin – Ranking najlepszych

Jeśli nie możecie zdecydować się, co wybrać, mamy coś dla Was. To ranking najlepszych środków ochrony roślin, który przygotowaliśmy w oparciu o polecenia innych użytkowników. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym zestawieniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *